Przenoszenie zapalenia wątroby typu B przy pomocy urządzenia z palcem

Raport Polski i in. (Wydanie z 12 marca) wybuchu epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu B u 26 pacjentów, którzy zostali poddani próbom krwi włośniczkowej za pomocą palca z użyciem sprężynowego urządzenia do nakłuwania, co dowodzi, że pozornie banalna nieuwaga dotycząca szczegółów higienicznych może szerzyć wirusowe zapalenie wątroby.
Podobne obserwacje zostały zgłoszone w 1926 r. Przez Flaum et al.2 z Diabetes Clinic w Göteborgu, Szwecja. Choroba żółtaczkowa, określana mianem epidemicznej lub żółtaczki kataralnej, wystąpiła u 28 chorych na cukrzycę ambulatoryjną kilka miesięcy po badaniu w laboratorium kliniki. Sześć dodatkowych przypadków stwierdzono u osób, które miały bliski kontakt z tymi pacjentami z cukrzycą, w tym trzech asystentów laboratoryjnych. Próbki krwi do oznaczania poziomu glukozy pobrano przez nakłucie płatka ucha za pomocą lancetu ze sprężyną, który był używany seryjnie bez odpowiedniego czyszczenia między pacjentami. Ponieważ rozległe badania bakteriologiczne krwi, kału, moczu i dwunastnicy nie rozwiązały zagadki, Flaum i jego współpracownicy doszli do wniosku, że ta żółtaczka została prawdopodobnie spowodowana przez czynnik wirusowy przenoszony przez lancet od pacjenta do pacjenta. Ta wizjonerska dedukcja była niezwykła, ponieważ dokonano jej kilka lat przed pierwszą pozytywną identyfikacją krystalicznego, samoreplikującego się czynnika jako wirusa infekcyjnego.3 Dopiero w 1931 roku Findlay i in. 4 zgłosili swoje wstępne wstępne obserwacje sugerujące, że ludzie Płyny ustrojowe mogą zawierać czynnik filtrowalny wywołujący zapalenie wątroby, chociaż McDonald podejrzewał taką związek przyczynowy prawie ćwierć wieku wcześniej.
Rudi Schmid, MD, Ph.D.
University of California, San Francisco, San Francisco, CA 94143
5 Referencje1. Polski LB, Shapiro CN, Bauer F, et al. . Niedosadomowa transmisja wirusa zapalenia wątroby typu B związana z użyciem sprężynowego przyrządu z palcem. N Engl J Med 1992; 326: 721-5.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Flaum A, Malmros H, Persson E.. Eine nosocomiale Ikterus-Epidemie. Acta Med Scand Suppl 1926; 16: 544-53.
Google Scholar
3. Stanley WM. . Izolacja krystalicznego białka posiadającego właściwości wirusa mozaiki tytoniowej. Science 1935; 81: 644-5.
Crossref MedlineGoogle Scholar
4. Findlay GM, Dunlop JL, Brown HC. . Obserwacje dotyczące żółtaczki kataralnej. Trans R Soc Trop Med Hyg 1931; 25: 7-28.
CrossrefGoogle Scholar
5. M Donald S.. Ostra żółta atrofia wątroby. Edinb Med J 1908; 1: 83-8.
Google Scholar
W 1985 r. Zgłosiliśmy przypadek zapalenia wątroby typu B i włączyliśmy urządzenie do pobierania próbek krwi włośniczkowej podczas przenoszenia wirusa do naszego pacjenta. * Marka próbnika kapilarnego opisanego przez Polską i in. był taki sam jak ten stosowany przez naszego pacjenta. Zauważyliśmy również, że w praktyce platforma jest używana wielokrotnie bez zmian między pacjentami, pomimo zaleceń producenta. Zatem zarówno lancet, jak i platforma mogą służyć jako nośniki do przenoszenia wirusa zapalenia wątroby typu B.
Jack T. Stapleton, MD
University of Iowa, Iowa City, IA 52242
Stanley M. Lemon, MD
University of North Carolina w Chapel Hill, Chapel Hill, NC 27599
Odniesienie * Stapleton JT, Lemon SM . Przeniesienie zapalenia wątroby typu B podczas monitorowania stężenia glukozy we krwi. JAMA 1985; 253: 3250.
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
Artykuł polski i in. przypomniał mi o innym oczywistym problemie. Przez wiele lat ostrzegałem neurochirurgów i neurologów, aby nie używali tego samego agrafki lub igły do wykonywania testów w kształcie palca dla poziomu czuciowego. Możesz sobie wyobrazić odpowiedź na ten komentarz pochodzący od internisty-reumatologa, ponieważ duża agrafka w kołnierzu neurologa stała się prawie symbolem statusu w terenie. Lekceważenie wykazane ryzyko dla pacjenta jest kłopotliwe dla medycyny. Nigdy nie zrozumiem, w jaki sposób lekarz może wbić pacjentowi igłę, która już utknęła w setkach innych pacjentów.
Francis B. Dove, Jr., MD
3051 Lebanon Rd., Nashville, TN 37027
Autorzy odpowiadają:
Do redakcji: Doceniamy dr. Stapleton i Lemon zwracają naszą uwagę na opis przypadku kobiety z cukrzycą, która prawdopodobnie nabawiła się zapalenia wątroby typu B po użyciu urządzenia do pobierania krwi kapilarnej. Pacjentka używała własnego urządzenia u stylistki włosów, która miała epizody zgodne z hipoglikemią. Stylista włosów miała przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B, a pacjent nie zmienił lancetu po tych testach. W raporcie zaznaczono również, że pacjent nie został poinformowany o potencjalnych zakaźnych komplikacjach swoich działań. Chcielibyśmy podkreślić znaczenie edukacji pacjentów nie tylko w zakresie korzystania z tych urządzeń, ale także w ich właściwej utylizacji.
Chcielibyśmy również podziękować Dr. Schmidowi za fascynującą historyczną winietę. Oprócz przypomnienia o znaczeniu szczegółowej obserwacji klinicznej, wskazuje również, że sporadyczne przenoszenie wirusowego zapalenia wątroby typu B może wystąpić w warunkach, w których nie ma stabilnego rezerwuaru wirusa.
Dr Dove ma rację, ostrzegając swoich kolegów o ponownym użyciu szpilek lub innych ostrych przedmiotów w neurologicznych badaniach percepcji zmysłowej. Chociaż dotychczas nie znamy przypadków przenoszenia patogenów przenoszonych przez krew za pomocą tej metody, ostrych przedmiotów używanych do badania jednego pacjenta nie należy stosować u innego pacjenta.
Louis B. Polish, MD
Centres for Disease Control, Atlanta, GA 30333
Frederick Bauer, MD
Fresno Veterans Affairs Hospital, Fresno, CA 93703
Ronald R. Roberto, MD
Kalifornia Departament Usług Zdrowotnych, Berkeley, CA 94704

[patrz też: bobotic forte, rodon leszno, kabapol ]